איך הורסים קריירה מוסיקלית עוד לפני שהיא המריאה

אני רוצה לשתף אתכם בשיחת טלפון שהיתה לי השבוע ושהעלתה – בפעם המאה אולי – נושא כאוב ומאוד מוכר ביננו, אנשי תעשיית המוסיקה. (כל השמות שמורים במערכת…):  

איך הורסים קריירה מוסיקלית עוד לפני שהיא המריאה

מתקשר אלי בחור נחמד ומלא רצון טוב (זו כמובן יכולה להיות גם בחורה נחמדה ומלאת רצון טוב), שמציג את עצמו כ"מנהל של מר X" ומבקש את עצתי וניסיוני בענייני קידום הקריירה של אותו מר X, במיוחד החוצה – לחו"ל. לצורך הסיפור אקרא לו לבחור הנחמד "חובבני". אנו מנהלים שיחה נעימה.

אפילו לא מעצבנת אותי היומרה והקלות בה חובבני, שתכל'ס מנסה לסגור למר X הופעות, לוקח לעצמו את הטייטל "מנהל". זה בערך כמו שהמוקדן בסלקום שמנסה למכור לכם חבילת גלישה יציג את עצמו בתור מנכ"ל סלקום. תודו שיש בזה משהו משעשע.

נעימה נעימה, אבל ככל שהשיחה מתארכת אני נהיה חסר מנוחה. חובבני אכן מלא רצון טוב לעזור למר X ומלא אמביציה להצליח – וזה מצוין וחשוב, אבל הוא פשוט לא מבין כלום בכל מה שפרומוטר/מנהל אישי/בוקר/איש מכירות בסלקום אמור להבין:

הוא לא מכיר את המוסיקה של מר X, אין לו מושג באילו ז'אנרים מנגן מר X, מה ההשפעות שלו, מה הייחודיות שלו, אילו פסטיבלים ומועדונים מתאימים למוסיקה של מר X,  וכמובן לא יודע להציג את מר X ואת המוסיקה שלו בדרך שתגרום לי לזכור את מר X שניה אחרי שהשיחה תסתיים (לזכור לטובה הכוונה. אני בהחלט אזכור את השיחה הזו לרעה)

כל הידע של חובבני בשיחה איתי מתמצה בניימדרופינג של כמה מוסיקאים-סלבריטאים וכמה פסטיבלים מרכזיים בעולם, כשברור לחלוטין שהוא מעולם לא באמת הקשיב למוסיקה של אותם שמות שהוא שילב בשיחה, ושהוא לא באמת בדק מה הפסטיבלים הרלוונטיים למר X משלל הפסטיבלים בעולם.

נכון, מהשיחה של חובבני איתי לא נגרם שום נזק למר X. אני הרי בעדו, מנסה לעזור לו – כמו שאני מנסה לעזור לכל המוסיקאים הישראלים שפונים אלי – אבל עד מהרה אני מבין שהייתי תמים. מסתבר לי ששיחת הטלפון איתי אינה חלק משלבי הלימוד של חובבני, כדי להבין באמת מה ואיך עושים ומה ואיך לא עושים ורק אז ייצור קשר עם הפסטיבלים ואנשי התעשיה בנסיון לסגור הופעות למר X. לא, חובבני הוא איש מכירות יעיל והוא הבהיר לי שמייד אחרי השיחה איתי הוא עומד לארגן במהירות פלאייר ולהתחיל למכור את מר X בעולם.

איחלתי לחובבני בהצלחה וליבי נכמר על מר X

והנה הקריאה המופנית גם למר X אבל גם לעוד רבים מביניכם:

תגידו אתם רציניים???

אתם נותנים לחובבנים לייצג אתכם? לוקחים אנשים עם רצון לעזור וסתם כך "זורקים" להם את המפתחות לקידום קריירה מוסיקלית בלי לבדוק מה הם יודעים על המוסיקה שלכם ועל איך עושים עסקים בתעשיית המוסיקה?

הרי הקשרים הראשונים הללו עם אנשי תעשיית המוסיקה העולמית הם אחד מהנושאים הכי חשובים לקריירה שלכם, אז דווקא אותם אתם מעבירים לאיזה חבר נחמד או בן משפחה עם המון רצון טוב ובלי טיפת ידע – שיתגלח על הזקן שלכם?

נסו להבין כמה זה מופרך: ניהול ספרים ודיווח לרשויות מס אתם מעבירים לטיפולו של מנהל חשבונות ולא לבחור הנחמד שפגשתם במכולת. תביעה משפטית שתובעים אתכם, בה מקס' תפסידו כמה אלפי שקלים – אתם תעבירו לעורך דין ולא לאחותכם שכרגע היא "בין עבודות". ודווקא את העתיד המקצועי-מוסיקלי שלכם שחשוב עשרות מונים מעוד דו"ח מס או תביעה משפטיתאתם מוכנים להעביר לידי חובבן מהרחוב?? נייס.

במילים אחרות – מעצבן אותי לראות באיזה שיוויון נפש רבים מכם זורקים את הקריירה המוסיקלית שלכם לפח עוד לפני שהיא החלה.

אוקיי, אני מבין – אתם אולי לא יכולים כרגע להשקיע בשכירת מקצוען ש"ימכור" אתכם כהלכה, או שאתם נמצאים עדיין בשלב בו למקצוענים לא משתלם לעבוד אתכם. אבל בין זה לבין להשליך את כל נושא פיתוח קריירה מוסיקלית לעברו של חובבני ולתת לו ללמוד את העסק על בשרכם ויותר חשוב מכך – על חשבון המוניטין שלכם – המרחק עצום.

התוצאה – לא זו בלבד שהמנהל החובבן שלכם לא יצליח לקדם במילימטר שום קריירה מוסיקלית, הוא גם יגרום לכם נזק. איזה מנהל פסטיבל או מועדון יקח אתכם ברצינות אחרי שהמפגש הראשון שלו אתכם הוא באמצעות איזה חובבן שלא מבין כלום בתחום?

המסר שאתם מעבירים הוא שאתם לא מאמינים בעצמכם כדי שתשקיעו במקצוען. אחרי מסר כזה אתם חושבים שמישהו ירצה להשקיע בכם? יקח לכם הרבה זמן ומאמץ לתקן אח"כ את הרושם הראשוני הזה.

בהצלחה!

 

Comments

 1. רוני אוצ'רי says

  קודם כל, אני חייב לברך אותך על מה שאתה עושה כאן. 

  חיפשתי המון זמן מקור מידע שיעשה לי סדר בבאלגן הזה.

  כי להרים כלי ולנגן, ליצור ולכתוב זה החלק הקל מסתבר.

  ההתמודדות עם העולם החיצון היא הקשה.

   

  אני חייב לומר שגם אני עשיתי את הטעות הזאת, למזלי, הצלחתי למזער נזקים וזה היה ממש מקומי בעיר שבה אני מתגורר שהיא יחסית חור חסר חשיבות.

  הבעיה היא שלמוזיקאי מתחיל אין ידע ואין שום מושג לגבי לאן ללכת ואיך להופיע ואיך להתמודד עם הכל. אז הנטיה לזרוק את הגורל שלנו בידי מישהו שנראה כמאוד מאמין בעשיה שלנו, היא גדולה

  • הי רוני תודה על הברכות. אני אנסה להמשיך ולתרום מידע וסדר בבלגן. 

   תודה גם השיתוף של הסיפור האישי שלך. שווה אלף מילים שלי. 

 2. בישראל – עם ריבוי האומנים מיהו המקצוען לשווק קברט מוסיקלי  (הגדרת תחום חריג לSHOWCASE בירושלים)

   האם עדיף לינק וידיאו באיכות פחותה מעיבוד דיסק והאם סיקרנתיך מספיק ללחוץ על שני הלינקים)

 3. תודה רז. הפוסט הממשיך לפוסט הזה יגיע עוד כשבועיים.

   

 4. רז סקלס says

  אין מילים ! מסכים לחלוטין וסקרן לקרוא את הפוסט הבא 🙂

Speak Your Mind

*

nine − seven =

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.