איך נבחרים המשתתפים בחשיפה הבינלאומית למוסיקה

הרבה שואלים אותי איך אנחנו בוחרים את ההרכבים שיופיעו בחשיפות למוסיקה. לרוב, זה קורה אחרי שמתפרסמות התשובות. הרכבים רבים שלא נבחרו, מרגישים – והרבה פעמים בצדק – כי אינם נופלים במאום מההרכבים שנבחרו להשתתף. אני חושב שמגיע להם/לכם לדעת איך מתקבלות ההחלטות אצלנו בועדות האומנותיות/בחבר השופטים.

תהליך בחירת ההרכבים המשתתפים בחשיפה הבינלאומית

הערה: זהו התהליך בחשיפה הבינלאומית "שלי" (ג'אז ומוסיקת עולם), אבל אני יודע שגם באחות הצעירה יותר – החשיפה לאינדי ורוק – אימצו תהליך די דומה.

כמות הרכבים

בכל שנה מגישים מועמדות כ-300-400 הרכבים בכל אחת משתי החשיפות למוסיקה. מתוכם נבחרים 20-25 בלבד להופיע בכל אחת מהחשיפות. 

הרכב חבר השופטים

6 חברים. חבר השופטים מורכב מ-6 אנשי תעשיית המוסיקה בהתמחות על ג'אז ועולם, מתחומי עיסוק שונים – מנהלי פסטיבלים, אנשי מועדוני מוסיקה, עיתונאי מוסיקה ועוד.

שופטים גם מחו"ל. בכל שנה אני משתדל שיהיו גם חברים גם אנשי תעשייה מחו"ל. בשנתיים החולפות 2 או 3 מ-6 השופטים היו מחו"ל.

רענון כל שנתיים. השופטים מתחלפים בכל שנתיים. ישנם 2 גורמים קבועים בכל חבר שופטים בכל אחת מהחשיפות: המנהלים האומנותיים (אני בג'אז ועולם והדס ונונו ברוק ואינדי) + נציג של הצוללת הצהובה, המועדון המפיק את החשיפות הבינלאומיות למוסיקה.

קליפ החשיפה לג'אז ולמוסיקת עולם 2014

ההנחיות שמקבלים השופטים לבחירה

השופטים מקבלים לידיהם מסמך אקסל, המרכז את כל מאות המועמדויות, ומקבלים מיו"ר הועדה (אני בג'אז ועולם והדס ונונו ברוק ואינדי) את ההנחיות הבאות לפיהם עליהם לבחור את 20 ההרכבים: 

  1. שייבחרו לא יותר מ 20% הרכבים שניגנו בשנה הקודמת. במילים אחרות: לפחות 20 מסך 25 ההרכבים שינגנו השנה לא הופיעו בחשיפה הקודמת. 
  2. שההרכבים שייבחרו יהיו איכותיים
  3. שתהיה חלוקה שיוויונית בין הרכבים המתאימים לפסטיבלי ג'אז והרכבים המתאימים לפסטיבלי מוסיקת עולם.
  4. שההרכבים שייבחרו לחשיפה יישקפו את העושר והמגוון שיש למוסיקה בישראל להציע
  5. והכי מסובך: שההרכבים שייבחרו יהיו Export Ready  –  כאלה שלמיטב הערכתם המקצועית של חברי הועדה להרכב ולמוסיקה שלו יש סיכוי טוב לצאת לעולם. הביטוי הזה כולל:
  • גודל ההרכב. ככל שההרכב קטן יותר גדל הסיכוי שהוא יוזמן להופיע
  • הייחודיות של המוסיקה למול מה שקיים בעולם.
  • האם מדובר בהרכב פעיל ומגובש עם ניסיון במה משמעותי כהרכב
  • האם ההרכב הקליט אלבומים המופצים באופ שוטף בחו"ל

הליך בחירת ההרכבים

לאחר סיום מועד הגשת המועמדויות השופטים ניגשים להליך הבחירה, בו ייבחרו 20 (לעיתים מעט יותר) הרכבים שישתתפו בחשיפה השנה. וזאת מתוך כ-300 מועמדויות המוגשות בכל שנה.

שלב א': קביעת 12 ההרכבים הראשונים

כל אחד מששת השופטים מתבקש לבחור 2 הרכבים – 1 מג'אז ו-1 מעולם, שלטעמו חובה שישתתפו בחשיפה השנה. 12 הבחירות הללו נכנסות אוטומטית לחשיפה השנה. 

שלב ב' קביעת 8 ההרכבים הנותרים

השופטים מקבלים את רשימת 12 ההרכבים שנבחרו. כ"א מתבקש לאור ההרכבים שכבר נבחרו לבחור עוד 7 הרכבים. כל שופט מדרג את 7 ההרכבים שבחר לפי סדר החשיבות לטעמו.

יו"ר הועדה (אני) מקבל את הדירוג של כל השופטים ומשקלל את התוצאות. 8 ההרכבים המקבלים בשיקלול את הציון הגבוה ביותר – נבחרים ומתווספים ל12 שכבר נבחרו.

קליפ החשיפה לג'אז ולמוסיקת עולם 2014

הרכבים נוספים

בנוסף ל-20 ההרכבים הנבחרים ע"י חבר השופטים, בוחר המנהל האומנותי בהתייעצות עם ההפקה של בחשיפה הבינלאומית מספר מופעים המשלימים ל-25 הופעות. 

בהצלחה לכולם ולהתראות בנובמבר 2018 בחשיפה הבינלאומית למוסיקה

Speak Your Mind

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.