ג'ים פפר Jim Pepper

ג'ים פפר

ג'ים פפר 1941-1992 Jim Pepper

פלייליסט בספוטיפיי: https://sptfy.com/NGZT

ג'ים פפר נולד באורגון בשנת 1941. הוריו היו ממוצא אינדיאני, בני השבטים קריק וקאו.
בצעירותו היה רקדן. הוא רקד סטפס וגם ריקודים אינדיאנים מסורתיים בכינוסים של האינדיאנים – Pow-wow. מאביו, ובמיוחד מסבו, הוא למד מזמורי דת אינדיאנים מסורתיים Peyote Chants.

פפר עבר לניו יורק בשנת 1964, ושם ניגן בהרכבי ג'אז-רוק (פיוז'ן). בסוף שנות ה-60 פפר הלחין את Witchi-Tai-To שמבוסס על מזמור אינדיאני שלימד אותו סבו. השיר הפך להיות סוג של להיט, וסטנדרט ג'אז שרבים ביצעו מאז.
בשנים האלה, סוף שנות ה-60, פפר החל להימשך יותר ויותר לתרבות ה-Free Jazz, ופיתח  מודעות פוליטית-חברתית גדולה יותר בעקבות פעילות הארגונים השחורים לזכויות השחורים שפעלו אז בארה"ב. 

אורנט קולמן ודון צ'רי שימשו לו באותן השנים כמעין מנטורים, והם עודדו אותו מאוד לשלב את השורשים מבית הוריו והורי-הוריו בנגינתו וביצירותיו.
ואכן, ג'ים פפר החל משלב את השורשים האינדיאנים שלו ביצירותיו. דוגמאות רבות לכך תמצאו בפלייליסט שלפניכם. 

במהלך שנות ה-70, ובמיוחד בשנות ה-80, ג'ים פפר הקליט כמה וכמה אלבומים, הן כמוביל הרכבים, והן כסיידמן.
בשנים אלה, פפר קבע את מקום מושבו בפורטלנד אורגון. משם הוא הרבה "לקפוץ לביקורים" לניו יורק, לאירופה וגם לאלסקה. שם היו לו גיגים של קיץ קבועים במועדונים של מלונות בג'ונו ובאנקורג'.
כמה שת"פים משמעותיים בהם השתתף היו השתתפות באלבום השני של ה-Liberation Music Orchestra בהנהגת קרלה בליי וצ'ארלי היידן, חבר בחמישייה של פול מושן עם ביל פריזל, תור הופעות בינלאומי עם דון צ'רי. במיוחד משמעותית היתה שותפות ארוכה עם מל וולדרון. השניים הירבו להופיע ולהקליט, זה בהרכביו של זה, ואף בדואו, ואף היו חברים מאוד טובים. 
בכל תקופת פעילותו, ג'ים פפר היה אנונימי כמעט לחלוטין בארה"ב. לעומת זאת, באירופה, ובמיוחד בגרמניה ובאוסטריה, הוא היה מוכר מאוד. הקהל בהופעותיו ידע בעל פה את כל שיריו, כולל המזמורים האינדיאנים שלו.

האנונימיות בארה"ב מחד וה"סלבריטאיות" באירופה מאידך, השפיעו גם על הפצת אלבומיו. רובם הוקלטו בלייבלים גרמניים, שכלל לא הופצו בארה"ב בזמן אמת, דבר שתרם עוד יותר לאנונימיות שלו שם.
אפילו כעת, רובם המכריע של אלבומיו לא מופיעים בשירותי הסטרימינג השונים. 

כך שגם כיום ג'ים פפר הוא מוזיקאי ענק – אך אנונימי.
ג'ים פפר מת מוקדם הרבה יותר מידי, בגיל 50 בשנת 1992. לימפומה ארורה.