ג'ימי הית' Jimmy Heath

ג'ימי הית' צילם: Tom Marcello

ג'ימי הית' 1926-2020 Jimmy Heath

פלייליסט בספוטיפיי: https://sptfy.com/NFKM

ג'ימי הית' נשא בגאון את דגל הג'אז המודרני – הבופ – במשך שבעה עשורים. הוא היה סקסופוניסט נפלא, מלחין, שהלחין מאות קטעי ג'אז, שלא מעטים מהם נכנסו לפנתאון הג'אז המודרני והפכו לסטנדרטים, הנהיג תזמורות ג'אז והיה לאחד ממחנכי הג'אז המשפיעים ביותר בדורו.

ג'ימי הית' נולד בשנת 1926 וגדל בפילדלפיה. הוא היה האח האמצעי במשפחת ג'אז נערצת. שני אחיו האחרים הם מוזיקאי ג'אז נפלאים אף הם – הקונטרבסיסט פרסי הית' (המוכר במיוחד כאחד ממייסדי ה- Modern Jazz Quartet – MJQ) והמתופף אל "טוטי" הית', שהקליט עם ג'ון קולטריין, דקסטר גורדון, בני גולסון, טטה מונטוליו ורבים אחרים.

ג'ימי הית' היה סקסופוניסט עם נגינה אלגנטית, מלאת שמחה ואסרטיביות כאחד.
בתחילת דרכו בפילדלפיה הית' ניגן בסקסופון אלט וחבריו הדביקו לו את הכינוי Little Bird שדבק בו עד ליומו האחרון.
Bird, בגלל נגינתו שהושפעה מאוד מצ'ארלי פארקר – Bird. ו-Little, בשל קומתו הנמוכה – פחות מ 1.60 מ'.

בשנים האלה בפילדלפיה, הוא היה חבר לנגינה עם ג'אזיסטים צעירים אחרים כג'ון קולטריין, יוסף לטיף ובני גולסון.
בסוף שנות ה-40 הית' עבר לניו יורק, והחל לנגן בהרכבים שונים של דיזי גילספי, שהפך למנטור העיקרי שלו, והווארד מקגי.

בתחילת שנות ה-50 הית' החליף את כלי הנגינה הראשי שלו לסקסופון טנור. שמו החל להתפרסם בסצינת הג'אז כשהחל לנגן בהרכב של מיילס דייויס.
אבל התקדמותו נעצרה בשל התמכרותו להירואין, שהביאה אותו לבסוף גם לכלא.

את המחצית השניה של שנות ה-50 הית' עשה בכלא בפנסילבניה. שם בכלא הוא נגמל מהסמים, הקים והחל להנהיג תזמורת ג'אז. את רוב זמנו בכלא הוא הקדיש לכתיבת לחנים ועיבודים לתזמורות והרכבים קטנים.
את המוזיקה שהלחין ועיבד היה מבריח החוצה מהכלא באמצעות בני משפחתו שהגיעו לביקורים.
הלחנים והעיבודים המוברחים הללו הפכו למצרך מבוקש בקרב מוזיקאי הג'אז של אותם ימים.
האלבום המפורסם ביותר מלחניו ועיבודיו המוברחים של הית' היה Playboys (לימים נקרא גם Picture of Heath) של צ'ט בייקר וארט פפר.

הית' השתחרר מהכלא בשנת 1959. תנאי השחרור מהכלא אילצו את הית' לשהות כל לילה בבית הוריו בפילדלפיה. לכן לא יכול היה להצטרף להרכבי ג'אז שערכו סיבובי הופעות.
כך גם החמיץ הזמנה של מיילס דייויס לנגן איתו באלבום חדש. את מקומו תפס ג'ון קולטריין. לאלבום, אגב, קראו Kind of Blue.

וכך, בשנים שלאחר שחרורו מהכלא, היה הית' מגיע לניו יורק בבוקר, נכנס לאולפני הקלטות, מקליט את המוזיקה שלו, או משתתף בהקלטות של אחרים, וחוזר בערב לפילדלפיה. 
בשנים האלה – משנת 59 ובמהלך שנות ה-60, הית' הקליט סדרת אלבומים נהדרים ללייבל Riverside ובהם כמה מלחניו שהפכו לסטנדרטי ג'אז: Gingerbread BoyFor Minors Only ואחרים. באלבומיו אפשר לשמוע את החיבור הנפלא בין נגינה מעולה, לחנים מצוינים, ועיבודים יפהפיים (מה שלא היה אופייני כ"כ באותה התקופה באלבומי בופ בחוף המזרחי של ארה"ב)
במקביל להקלטת אלבומיו, הית' השתתף בהקלטות רבות אחרות של גדולי הג'אז, ובהם פרדי הבארדמילט ג'קסוןקני דורהאםבלו מיטשל ורבים אחרים, והתפרנס מכתיבת עיבודים לרבים אחרים, ובהם ריי צ'ארלס.

בשנות ה-70, שלושת האחים לבית הית' התאחדו להרכב בשם The Heath Brothers, והיו מהמעטים שהמשיכו לשאת אל לפיד הבופ בשנים בהם הפיוז'ן שלט בכיפה. ההרכב הזה, בצורות שונות, המשיך לפעול עד שנות ה-90. 

באמצע שנות ה-80 הית' מונה להיות אחראי על תוכנית הג'אז בקווינס קולג', שהיתה אז רק בראשיתה. ב-10 שנות כהונתו שם, הוא הפך את תוכנית הג'אז שם, ובעיקר את תוכנית המאסטרס, לאחד מהחשובים במוסדות לימוד הג'אז בעולם.
בשנים האלה גם הרבה לכתוב לתזמורות ג'אז, אותם הנהיג.
אלה היו שנים בהן ג'ימי הית' חינך והשפיע על חייהם המוזיקליים של מאות מוזיקאי ג'אז.

ג'ימי הית' נפטר ב 19.1.2020 והותיר אחריו מורשת ענקית. יהי זכרו ברוך