ג'ימי קוב Jimmy Cobb

ג'ימי קוב Jimmy Cobb

ג'ימי קוב 1929-2020 Jimmy Cobb

ג'ימי קוב נולד בוושינגטון דיסי בשנת 1929.

את חייו במוזיקאי ג'אז הוא החל בתזמורת של ארל בוסטיק. עד מהרה, נגינתו השקטה והבוטחת הפכה אותו לאחד מהמתופפים המבוקשים ביותר אצל גדולי הג'אז.

הוא ניגן והקליט עם: קולטריין, קנובבול ונאט אדרלי, ג'ו הנדרסון, ווס מונטגומרי, שרה ווהאן, דיינה וושינגטון, ווינטון קלי, ועוד רבים וטובים, וכמובן הקליט עם הבוס הגדול שלו – מיילס דייויס.

קוב הצטרף להרכב של מיילס דייויס בשנת 1957, ובשנים הבאות הקליט איתו כמה אלבומי מופת: Someday My Prince Will Come, Porgy & Bess, Sketches of Spain ושני אלבומי הופעות חיות: Miles Davis at Carnegie Hall ו- Live at the Black Hawk.

אבל היתה זו הקלטה אחת בשנת 1959, שנכנסה לספרי ההיסטוריה של המוזיקה במאה ה-20, ואיתה – את ג'ימי קוב. המדובר כמובן באלבום הג'אז האולטימטיבי Kind of Blue, שהוא גם אלבום הג'אז הנמכר ביותר מאז ומעולם.

לג'ימי קוב היה חלק חשוב מאוד בהפיכת האלבום לקלסיקה. עבודת המצילה שלו, והדופק העדין שסיפק עם סט התופים שלו, תרמו רבות לאווירה המיוחדת ששורה על האלבום.

ובכלל, התיפוף הרגיש, הדופק העדין והנגיעה המיוחדת במצילות הם סימני ההיכר של ג'ימי קוב. ואלה השפיעו רבות על מתופפים צעירים, ותרמו רבות לאלבומים קלאסיים שהוקלטו בשנות ה-50 וה-60.

קוב הסביר פעם, כי הסיבה מדוע סיגל לעצמו את התיפוף הכ"כ רגיש היתה, העבודה הרבה שלו עם זמרות (וזמרים). לדעתו, חיוני מאוד להיות רגיש בתיפוף בעבודה עם ווקאליסטים. 

בשנות 1963 ג'ימי קוס עזב את מיילס, יחד עם חבריו לרית'ם סקשן, ווינטון קלי ופול צ'יימברס, והמשיך לנגן איתם – הם בהקלטות שלהם (תחת השם ווינטון קלי טריו), והן כרית'ם סקשן באלבומים של אומנים אחרים (למשל עם ווס מונטגומרי, ג'ו הנדרסון, ארט פפר ועוד)

בשנות ה-70 היה חלק מהלהקה של הזמרת שרה ווהאן. 
החל משנות ה-80 קוב החל ללמד ב"ניו סקול" בניו יורק, נוסף על ההופעות וההקלטות שלו, וגידל דורות של מוזיקאים שרואים בו מנטור וכמושא הערצה – מבראד מלדאו ועד עופר גנור

קוב המשיך להופיע ולהקליט ממש עד סמוך למותו בשנת 2020. בן 91 היה במותו.