דורותי אשבי Dorothy Ashby

דורותי אשבי 1932-1986 Dorothy Ashby

פלייליסט ספוטיפיי: https://sptfy.com/Nqcj

כשחושבים על נבל לרוב חושבים על מוזיקה קלאסית ועל נגינה עדינה ומלאכית בסלונים במאה ה-18. נבל אינו כלי הנגינה הראשון שעולה בדעתנו כשאנו חושבים על ג'אז. למעשה נדמה שכל מהותו מנוגדת לסווינג של הג'אז.

דורותי אשבי היתה החלוצה. היא הראתה לכולם כי אפשר לנגן בופ גם בנבל, והוא יכול להיות סווינגי כנדרש, ואח"כ – לא היססה לפרוץ לכיוונים וחיבורים חדשים – מפאנק ואפרו-לטין ועד פרי ג'אז ומוזיקה מזרח תיכונית, ואפילו פופ.

דורותי ג'יאן תומפסון, שנודעה מאוחר יותר בשם נישואיה דורותי אשבי, נולדה וגדלה בדטרויט, בליבה של סצינת הג'אז המקומית, שוקקת החיים של שנות ה-40 וה-50.
אביה, גיטריסט הג'אז וויילי תומפסון, היה מארח בביתם מוזיקאי ג'אז רבים. בגיל צעיר אשבי החלה לנגן בפסנתר.

אשבי למדה בתיכון Cass Technical בו היתה (ועודנה) מגמת מוזיקה נפלאה, ממנה יצאו כמה ממוזיקאי הג'אז החשובים של דטרויט כדונלד בירד, ג'ראלד ווילסון, קני בארל ואליס קולטריין (שבהמשך הושפעה מאוד מדורותי אשבי, כשהתחילה לנגן גם בנבל, נוסף לפסנתר).
בתיכון, אשבי ניגנה בפסנתר, סקסופון, קונטרבס, ולבסוף החלה לנגן גם בנבל.

אחרי התיכון, אשבי למדה תואר ראשון בנגינת פסנתר ובחינוך מוזיקלי. בראשית שנות ה-50, אחרי שסיימה את לימודיה האקדמיים, החלה אשבי לנגן בפסנתר בסצינת הג'אז התוססת של דטרויט.

אבל לאט לאט החלה להפנות את תשומת ליבה לנגינה בנבל.

אשבי נתקלה בהתנגדות גדולה מצד חבריה לסצינת הג'אז לנגינת הנבל שלה. מוזיקאי הג'אז לא ראו בנבל כלי רלוונטי לנגינת ג'אז, ולא אהבו את החיבור בין הצליל האוורירי והמלאכי של הנבל לנגינה האסרטיבית שלהם.

מאחר והקולגות בסצינת הג'אז לא רצו לקבל את הנבל ואותה להרכבים שלהם, אשבי יצרה לעצמה את הזדמנויות הנגינה. היא הקימה טריו ג'אז משלה (נבל-קונטרבס-תופים) ואיתם הופיעה בהופעות חינמיות בכל מקום שהסכים לקבל אותה, ניגנה בחתונות, בקבלות פנים וכד'.

החל מאמצע שנות ה-50, ובמיוחד בסופן, ההרכבים של אשבי הפכו ללגיטימיים יותר בסצינת הג'אז במידה כזו שלייבלים של ג'אז הזמינו אותה להקליט, ומוזיקאים נחשבים כג'ימי קוב ואד טיגפן בתופים, ריצ'ארד דייויס בפסנתר ופרנק ווס בחליל הסכימו לנגן ולהקליט בהרכבים שלה.

אלבום הבכורה של דורותי אשבי The Jazz Harpist הוקלט בלייבל Savoy וראה אור בשנת 1957. האלבום כלל, כנהוג באלבומי ג'אז באותה העת, שילוב של סטנדרטים ולחנים מקוריים פרי עטה של אשבי. יחד עם אשבי ניגן באלבום החלילן פרנק ווס, שגם היה זה ששכנע את Savoy להקליט אותה.

שני אלבומיה הבאים הוקלטו בלייבל Prestige, וכללו גם הם את השילוב המופלא בין צליל הנבל של אשבי לצליל החליל של פרנק ווס. שני אלבומים אלה – Hip harp ו-In a Minor Groove נחשבים לשיא יצירתה בתחום הבופ.

כשמאזינים לנבל של אשבי בתקופה הזו, במיוחד כשהיא מלווה סולואים של נגנים אחרים (קומפינג) אפשר לעיתים לטעות ולחשוב שמדובר בליווי של גיטרה. זו היתה – אולי – בהשפעת אביה הגיטריסט. כשאשבי מנגנת סולו, היא נשמעת לאוזני לעיתים כפסנתר, לעיתים כגיטרה, ולעיתים – כנגינת נבל.

במהלך כל שנות ה-60, אשבי ערכה סיבובי הופעות ברחבי ארה"ב עם הטריו שלה, יחד עם בעלה, המתופף ג'ון אשבי. במהלך סיבובי הופעות אלה הטריו ניגן עם לואי ארמסטרונג, וודי הרמן ורבים אחרים.
בשנים האלה היתה לדורותי אשבי גם תוכנית רדיו ברדיו המקומי בדטרויט, בו אירחה מוזיקאים, השמיעה מוזיקה ומידי פעם אף קיימה הופעות חיות באולפן.

ובנוסף, במקביל לקריירת הג'אז שלה, אשבי היתה מוזיקאית הבית של קבוצת תיאטרון אפרו-אמריקאי עירוני שהקים בעלה. היא כתבה מוזיקה למחזות הפוליטיים-חברתיים שהועלו בתיאטרון במהלך שנות ה-60.

אחד מאלבומיה האחרונים – Afro-Harping שראה אור בשנת 1968, נחשב בעיני רבים, לאלבום החשוב ביותר של אשבי. בהתאם לרוח התקופה, זה אלבום גרובי-פאנקי, עם כלי הקשה ומקצבים אפריקאים ואפרו-לטין, וברוח התקופה, נמצא בו גם אפקטים חשמליים לנבל.
האלבום מושפע מאוד מתנועת ה- Black Power ומהרוח הפאן-אפריקאיות שהיתה פופולרית באותה העת בקרב קהילת השחורים בארה"ב. 

דורותי אשבי הקליטה בסה"כ 11 אלבומים, משנת 1957 ועד 1970.
למרות שלא הרבתה להקליט, ולמרות שמתה צעירה בגיל 53, אלבומיה האחרונים, החל מאמצע שנות ה-60, מסמנים לנו את הכיוון בו בחרה ללכת.
אלה כבר אינם אלבומי בופ כאלבומיה בסוף שנות ה-50 ותחילת ה-60, אלא אלבומים שאפתנים יותר. בהם היא מתנסה בחיבורים עם מוזיקה מרחבי העולם – ברזיל, אפריקה, המזרח התיכון ודרום מזרח אסיה, ולא נרתעת מנגינת פ'אנק ואף פרי ג'אז. באלבומים מראשית שנות ה-70 היא גם ניגנה בקוטו – כלי פריטה יפני מסורתי, נוסף לנבל ואף שרה מעט.

בשנת 1969 בני הזוג אשבי עברו לגור בלוס אנג'לס, קליפורניה. לאשבי נמאסו חיי הנדודים של מוזיקאי הג'אז והיא החלה לעבוד באולפני ההקלטות של לוס אנג'לס. השתתפות באחד מהקלטות אלבומיו של סטיבי וונדר פתחה בפניה דלתות, ובמהלך כל שנות ה-70 היא השתתפה בהקלטת אלבומי פופ וסול רבים. (תקשיבו לנגינת הנבל המופלאה בשיר If It's Magic באלבום הלא פחות ממופתי של סטיבי וונדר Songs in the Key of Life – זו דורותי אשבי)

https://youtu.be/fX36mGEqfw4

אלבומה האחרון של אשבי, שיצא בשנת 1984, שנתיים לפני מותה, הוא אלבום סולו נבל. והוא כולל גם גרסה מקסימה ומהפנטת לאדג'יו מתוך קונצ'רטו דה ארנחואז של רודריגו. לצערי האלבום לא נמצא בספוטיפיי. אבל הנה היוטיוב:

https://www.youtube.com/watch?v=o9xvSRWpnyw

למרות האיכות המוזיקלית של יצירתה, אלבומיה לא זכו לתשומת לב משמעותית מצד הקהל, והמכירות היו מועטות.
מדוע? אולי בגלל שהיתה אישה בעולם גברי ומאוד שוביניסטי. אולי הסיבה היא כלי הנגינה הלא פופולרי בו בחרה לנגן, ואולי הסיבה היא טבעית הרבה יותר – היא ניגנה והקליטה בסוף שנות ה-50 ובשנות ה-60, תקופת השיא של הג'אז העולמי, בה ניגנו גאוני ג'אז והוקלטו אלבומים מופלאים.

דורותי אשבי הלכה לעולמה באפריל 1986 אחרי מאבק במחלת הסרטן. בת 53 היתה במותה.