יחצנים נותנים למוסיקאים טיפים ליחצ עצמאי

10 יחצנים עונים לשאלה: איזה טיפ הייתם נותנים למוסיקאים שמחליטים לעשות יחצ בעצמם לאלבומם הראשון?

לפני מספר שבועות פרסמתי פוסט ובו 10 יחצני מוסיקה אותם אני מעריך ענו על השאלה מהו, לדעתם, הפורמט הנכון לאומנים להפיץ את המוסיקה שלהם – אלבומים? סינגלים או או EP’s?

לעשרת נשות ואנשי היח"צ הללו יש במצטבר מאות שנות ניסיון בעבודת הקישור והחיבור בין מוסיקה ומוסיקאים לבין אנשי התקשורת והמדיה. נכון לחשוב לשמוע אותם, בוודאי בנושאים הקשורים לקשר בין אומנים לתקשורת.  

ולכן שאלתי אותם שאלה נוספת:

מהו הטיפ הכי חשוב שהייתם נותנים למוסיקאים שמחליטים לעשות יחצ בעצמם לאלבומם הראשון

הנה מה שהם ענו: 

 

מאיה צ'לצ'ינסקי

מאיה צ'לצ'ינסקי

"נסו לסנן ולזקק מי מאנשי הרדיו והמדיה בכלל, עשוי לאהוב את מה שאתם עושים והתמקדו תחילה באלו.

התאזרו בהרבה סבלנות ואמונה. אל תרימו ידיים. היו מוכנים להרבה… לא,  להמון אכזבות בדרך. לא תוכלו להמנע מכשלונות ומדחיות. אבל, אם תתמידו, גם ההצלחות יגיעו.

תופיעו כמה שיותר."

**

מאיה צ'לצ'ינסקי עובדת ועבדה עם אריק איינשטיין, המכשפות, הבנות נחמה, דניאל סלומון, יוני בלוך, דניאלה ספקטור, מרסדס בנד, דנה ברגר, מאיה בלזיצמן, אמיר דדון, ערן צור ועוד.

 

גלית קאשי

גלית קאשי

"ראשית, יחסי ציבור זה מקצוע ורצוי שיתלווה לדרך יח"צ איכותי. אבל אם בכל זאת תרצו לעשות בשיטה "עשה זאת בעצמך", אז אני ממליצה לא לשלוח את הסינגל שלכם לכולם בתפוצת נאט"ו ולירות לכל הכיוונים, אלא לעשות עבודה מקדימה ולבדוק לאן לכוון, ולנווט את הסינגל למקום המתאים בו השיר יוכל למצוא מקום להתנגן.

למשל, אל תשלחו שיר ים תיכוני לתכנית שמשדרת מוסיקה קלאסית. זה יעשה לכם רק נזק. עשו שיעורי בית וכמובן – המון סבלנות וכוח.ולהרבות בהופעות." 

**

גלית קאשי עבדה ועובדת עם קורין אלאל, לאה שבת, שרון הולצמן, גדי פיינגולד, המשורר אתגר מויאל, שאול גרוס, אסי רוז, גבריאל פוטזניק, ניסים עורקבי ועוד

 

עדי ורצברגר ושרון מלין

שרון מלין

"סבלנות. מדובר בדרך ארוכה בראש ובראשונה צריכים להיות סבלנים. אתם חייבים לדעת לבחור טוב מאוד את האנשים שסביבכם, ומיד אח"כ לתת בהם אמון ושיתוף פעולה מלא."​

**

עדי ורצברגר ושרון מלין מנהלות את משרד "ורצברגר מלין יזמות ותקשורת". הן עובדות ועבדו עם יהודית רביץ, גידי גוב, יוני רכטר, דויד ברוזה, להקת כוורת, יגאל בשן, בן ארצי, רונה קינן, סיון שביט, להקת סינרגיה, בית הבובות ,מיקי קם, מורין נהדר, עידן רייכל, שוטי הנבואה ועוד

 

עודד מזרחי

עודד מזרחי

"אם לדלג לרגע על הטיפ הכי חשוב באמת שהוא "אל תעשו בעצמכם יח"צ לאלבומך הראשון", הייתי אומר – למדו את השוק והיאזרו בסבלנות:

בכל שבוע יוצאים 60-70 שירים לרדיו ועוד כמה אלבומים, כך שהעורכים והשדרנים מוצפים גם כך. לכן, נסו ללמוד כמה שיותר על האנשים והתחנות אליהם אתם שולחים את המוזיקה שלכם, ואל תירו לכל הכיוונים.

הכינו קומוניקט לא ארוך מדי (רצוי שיכתוב אותו מישהו אחר, לא אתם), שלחו מייל אישי עם כמה מילים ועם החומרים  (מומלץ להשתמש באחד משירותי ההפצה – לינקטון או פטיפון איתם עובדים השדרנים), ותנו לאדם אליו שלחתם את החומר כמה ימים להגיע אליו ולהאזין. 

זה תהליך שלוקח זמן, לא פעם הוא מתסכל מאוד אבל עם עבודה מדויקת ונכונה, תוכלו לראות תוצאות."

**

עודד מזרחי עובד ועבד עם קורין אלאל, ירונה כספי, פוטוטקסיס, חן רותם, מיכאל גוטליב, יאיר זיו, חנן יובל,  דורית ראובני, אורי הרפז, דני ליטני, דורי בן זאב ועוד.

 

ענת שטיינר

ענת שטיינר

"הטיפ הכי חשוב שהייתי נותנת למוזיקאים שמחליטים לעשות בעצמם את היח"צ לאלבומם הראשון זה לא לפחד ולאזור אומץ.

אל תפחדו להתייעץ עם אנשים בכלל ואנשי מקצוע שסביבכם בפרט. אל תפחדו לשלוח הודעות לאנשים, למרות שלא בטוח שיענו לכם (תתפלאו לדעת כמה אנשים אוהבים לפרגן ולעזור למרות כמות הבקשות שהם מקבלים בכל יום). הפייסבוק הוא באמת כלי מדהים שיכול לגרום לאומן בתחילת דרכו להגיע לאנשים המשפיעים ולרתום אותם לעזרה או לקבל מהם עצה טובה.

יחד עם זאת חשוב לי גם להגיד שלצד התעוזה צריך גם קצת זהירות – אל תלחצו יותר מידי, לא תגעו בנקודות רגישות שיכולות לגרום לנזק עבורכם ועבור הקריירה שלכם. אז כמו שנהוג להגיד "בנחישות וברגישות".

אגב, באופן אישי אני ממליצה שגם אם אין לכם את היכולות הדרושות לקבל שירותי יח"צ קבוע לכל אורך הקמפיין, תיעזרו בשירותי ייעוץ נקודתיים (אני לדוגמה מייעצת לאומנים בפגישות מסודרות כיצד לבנות את הקמפיין, למי כדאי לפנות , איך הדברים צריכים להיראות וכו'). כך שאתם עדיין יכולים לעשות את הדברים לבד אך בצורה מסודרת ומקצועית יותר."

**

ענת שטיינר עובדת ועבדה עם מאיר פניגשטיין ("פוגי"- כוורת), ​ארקדי דוכין, סי היימן, ​רותם כהן, שחר אבן צור, ​זהבה בן, ​זמרת האופרה דניאלה לוגסי, מיטל דה רזון, פאר טסי, ​אסף אברבוך והשמועה, ​נמרוד לב ועוד.

 

מירב בלומנפלד

מירב בלומנפלד

"מוזיקאים שעושים יחץ בעצמם צריכים קצת לבדוק מוזיקאים אחרים שקרובים בוויב וברמת המוכרות, ולראות איפה הם מופיעים, מי כתב עליהם, מי השמיע אותם – ואז לפנות לאנשים האלה. זה באמת לא תורה מסיני. ולא להיעלב אם לא עונים כי אנשי התקשטרת מוצפים בחומר מוזיקלי. אחרי שבוע אפשר לנסות לפנות שוב.

להיעזר בקשרים של חברים ומשפחה, אנחנו מדינה קטנה, כולם מכירים את כולם. מספיק לספר שאתה מוציא סינגל\אלבום ותוך שנייה תמצא מישהו שאתה מכיר,  שמכיר מישהו וכו. אז לנצל את זה גם במקומות שנראה שאולי לא יניבו תוצאות. מספיק שנאמרה מילה אחת לשדרן חזק,  הוא יכול לפרפר על סינגל ומשם הדרך כבר יותר קלה.

טוב, אלו היה שני טיפים בעצם. 🙂"

**

מירב בלומנפלד מנהלת את משרד יחסי הציבור Music Factory והיא עובדת ועבדה עם גיטלה, דנה ליקוורניק, מירב הלינגר, מוטי עמיר, אלי רוזן, יואב שושני, להקת "כריכה רכה", עמית שקד, ניב שר, משה בן יוחנה, להקתLubazuk , מופע הארנבות של ד"ר קספר, אושיק לוי, אילן ווירצברג ועוד.

 

דנה לוגסי

דנה לוגסי

אני תמיד ממליצה להתחיל קמפיין יח״צ כשיש אלבום מלא, לבנות אסטרטגיה שמתאימה לאופי האלבום / האמן (ובהתאם לה  לדעת איך ולמי לפנות).

לשמור על מרווח זמן נכון בין סינגל לסינגל ותוך כדי זה לא להזניח את נושא ההופעות: להופיע בכל שלב, מקומות קטנים וגדולים."

**

דנה לוגסי יחסי ציבור עובדת ועבדה עם אבישי כהן (קונטרבס), עומר אביטל, אפרים שמיר, בינת אל פאנק, E-Z  ועוד.

 

חגית נוביק סלומון & ירון כהן

חגית נוביק סלומון

"למעשה אנחנו ממש לא ממליצים לאמן חדש לעשות בעצמו יח"צ לאלבום שלו, אז קשה לתת טיפ. אנחנו חושבים שזה בעיקר לא נכון.

כמו שרוב האמנים לא ינגנו בעצמם לבד את כל הכלים באלבום ורוב האמנים כן יתנו למפיק מוסיקלי חיצוני לטפל עבורם ורוב האמנים לא יעשו בעצמם את עבודת הגרפיקה, כך לטעמנו זה מאוד לא נכון שאמן בעצמו יטפל ביח"צ.

יש הבדל בין איש יח"צ שמתקשר לתחנות הרדיו ללחוץ על העורכים להשמיע שיר חדש, לבין אמן שיעשה את זה בעצמו. נכון שזה מאוד קשה לזמר בתחילת דרכו לקבל הכרה תקשורתית דרך השמעות ברדיו, אך עדיין צריך לתת לאנשי המקצוע לעשות עבורך את העבודה.

אנו חושבים שכדאי שזמרים חדשים יתמקדו בקביעת הופעות לעצמם ברחבי הארץ. אנחנו מאוד מאמינים שזו הדרך ואלה המאמצים שהאמנים צריכים להשקיע ולקדם את עצמם. "

**

משרד יחסי הציבור והיעוץ האסטרטגי חגית נוביק סלומון & ירון כהן עבד ועובד עם פסטיבל ג'אז בים האדום, פסטיבל מדיטרנה, קובי אוז ולהקת טיפקס, נורית גלרון, דני רובס, אלון אולארצ'יק, לירן דנינו, חנן בן ארי, עידן רפאל חביב, טונה ועוד

 

נורית כרמל

נורית כרמל

"אני מציעה לקרוא את הפוסט שנועה שמר פרסמה כאן בבלוג שלך או את אחד הפוסטים שלך…"

לקריאה נוספת: ככה תשיגו סיקור תקשורתי מעולה

לקריאה נוספת: איך עשיתי יחצ עצמאי לאלבום שלי ומה למדתי מזה

**

נורית כרמל עובדת ועבדה עם חוה אלברשטיין, אבישי כהן (חצוצרה), דאנה איבגי, נעם רותם, אתי אנקרי, ענת מלמוד, חנן בן סימון, יהודה עדר, אסף אבידן, J.viewz, סאן טיילור ועוד

 

אסף ראב

אסף ראב

"טיפ אחד חשוב – אל תעשו יחצ לבד.

ועכשיו ברצינות- אתן שני טיפים. אחד לאלו שלוקחים יחצ ואחד לאלו שבכל זאת החליטו לא לקחת.

לאלו שלוקחים – קחו פרטנר, אחד כזה שמאמין במוסיקה שלכם ואז יש סיכוי שגם יבוא לקראתכם במחיר.

לאלו שלא לוקחים – תעשו מיפוי נכון של אנשי הרדיו הרלוונטיים למוסיקה שלכם ואליהם תפנו. עורכי ואנשי רדיו שלא עוסקים בתחום המוסיקה שלכם עלולים "להתעצבן" מעצם הפניה אליהם."

**

אסף ראב עובד ועבד עם חנן בן ארי, אדיר לוי, עינן פרל, מאיר גרין, בר צברי, שי נחייסי, איריס לונדון זולטי, אבנר גאנם,  נועה יצחקי, רפאל אדטו, ברק תמם ועוד.

 

Comments

  1. אלה לוי says

    תודה רבה על הטיפים🙏

  2. תודה על עוד אחלה פוסט ברק.

  3. נועה שמר says

    תודה ברק, ותודה נורית כרמל 🙂

  4. תודה רבה ברק ושבוע טוב

Speak Your Mind

*

four × four =

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.