כיצד תכשלו כמוסיקאים. חלק ג: תהיו קמצנים בקידום הקריירה שלכם

אל תהיו קמצנים בקידום הקריירה שלכםבשיחות רבות שיש לי עם מוסיקאים נדמה לי שיש איזו טעות בסיסית בשיח ביננו. אני מנסה לכוון אותם לדרכים בהם יצליחו כמוסיקאים עצמאיים והם – מחפשים כל העת דרכים בטוחות להכשל.

נכון, זה לא תקף לגבי כל המוסיקאים העצמאיים, אבל הכמות מספיקה כדי להדליק אצלי נורת אזהרה. אני מקבץ לעצמי כמה מהדרכים להכשל המועדפות על מוסיקאים ומידי פעם אשתף אתכם בהן.

אולי תזהו משהו דומה אצלכם. אם זה רק ידליק אצלכם נורה אדומה – השגתי את מטרתי.

כיצד להכשל כמוסיקאי : המדריך לכל הדרכים הבטוחות להכשל

תזכורת:

דרך בטוחה להכשל מס' 1: חכו לאביר על סוס לבן שיופיע ויקדם את הקריירה שלכם  

דרך בטוחה להכשל מס' 2: תהיו פרפקציוניסטים

וכעת לחלק השלישי:

כבר עשיתם לייק לדף הפייסבוק של הבלוג ונרשמתם לניוזלטר החודשי? קליק אחד בעמודה השמאלית (או בתחתית לאלה שקוראים מהסמארטפון) ותוכלו לשמור איתי על קשר ולקבל עוד טיפים ומידע חשוב אחר 

חלק שלישי: אל תקדישו את הזמן והמשאבים לקדם את עצמכם.

ישבתי עם מישהו שאני מאוד מעריך ב"משרד שלי" (ז"א ב"המקום של איציק"). הוא סיפר על הרכב סופר-מוכשר שהוא ניהל לתקופה קצרה. יותר נכון – ניסה לנהל. כל הצעה שהוא העלה לקידום ההרכב טורפדה על ידי כמה מחברי ההרכב.

איך טורפדה? בכל הצעת קידום שלו היה מרכיב כספי. המוסיקאים היו צריכים להכניס יד לכיס ולהשקיע בעתידם. חלק מהחברים פשוט לא היו מוכנים להשקיע בעתידם.

לא נותר לו אלא לעזוב.

בצדק.

זמן וכסף – המשאבים המוגבלים של כולנו

אתם כבר מכירים אותי. אתם יודעים שאני חושב ויודע שאתם יכולים לעשות הרבה מאוד דברים בעצמכם לקידום הקריירה שלכם. אתם יודעים שאני לא חסיד של השיטה בה אתם מעבירים את השליטה על הקריירה שלהם ועל החיים שלכם למישהו אחר, בתקווה שככה תוכלו להתמקד רק בעשיית מוסיקה טובה. ואני לא מאמין בלזרוק סתם כסף על אנשי מקצוע למיניהם.

אבל במלוא הכנות אני לא מאמין שהקריירה המוסיקלית שלכם תתקדם אם לא תשקיעו בה. והרבה. אין פה קסמים.

והשקעה משמעה זמן. וכן, גם כסף

אתם צריכים להשקיע גם בקידום הקריירה שלכם, לא רק באמנות שלכם

אתם מקדישים חלק עצום מהמשאבים האלה שלכם – זמן וכסף – כדי להפוך למוסיקאים מעולים. מידי יום ביומו, במשך שנים – אתם מתאמנים ומנגנים. ובצדק.

על הדרך אתם מוציאים עשרות אלפי שקלים (או דולרים) ויותר על לימודי המוסיקה. אתם משקיעים  עוד אלפי שקלים רבים בציוד שלכם – כלי נגינה, אפקטים, מגברים וכו', ועוד סכומים משמעותיים על הפקת אלבומים איכותיים.

קידום הקריירה שלכם אינה שונה. אם לא תקדישו את המשאבים שלכם לקידומה – אתם פשוט לא תתקדמו. אין חוכמות.

הנה מבחר חלקי של משפטים שאני שומע ממוסיקאים כל הזמן. חלקם לפחות בטח מוכר לכם. אני קצת מתעצבן וקצת משועשע כשאני שומע אותם:

"כרגע אין לי 1000$ לשלם לאתר מושקע משלי, אז אני מסתפק בינתיים בדף אומן בפייסבוק" (כן. כי את כל הכסף המועט שלך אתה מתכנן להשקיע בקניית עוד כמה אפקטים ושדרוג הכלי שלך, מה שבטוח שיהפוך אותך לסלבריטי תוך שנה)

או

"אני מאוד עסוקה. אין לי כרגע זמן להקדיש שעתיים-שלוש מידי יום לקדם את הקריירה שלי " (ברור. עוד חודש תצאי לפנסיה ואז יהיה לך את כל הזמן שבעולם)

או

"אני יודעת שזה חשוב, אבל אין לי כסף לשלם עבור שירותיו של איש מקצוע שיקדם את ההרכב שלי. אולי אתה מכיר מישהו שיקח אחוזים מההכנסות העתידיות? אני מוכנה לתת לו אחוז גדול!" (אין ספק. בהצלחה עם למצוא מישהו מקצועי שמוכן לקבל אחוזים ניכרים מהכנסתכם האפסית)

בקיצור חברים: אם תהיו קמצנים בקידום הקריירה המוסיקלית שלכם פשוט לא תהיה לכם קריירה מוסיקלית.

ברק ויס ייעוץ אסטרטגי שיווקי קידום מוסיקאים

 

כמובן שאני לא מדבר על פזרנות וזריקת כסף שאין לכם. אני מדבר על השקעת משאבים בצורה מושכלת וממוקדת בדיוק במקומות בהם הסיכוי שיקדמו אתכם גדול ביותר.

אלה מכם שמבינים את זה ומוכנים להשקעה הזו בקידום הקריירה המוסיקלית שלהם – הבלוג שלי הוא בדיוק בשבילכם. תוכלו לקבל בו הרבה מאוד מידע על תעשיית המוסיקה, על מה לעשות ומה לא לעשות כדי להצליח.

כמובן שאלה מביניכם שלא מסתפקים במידע הרב שאני מספק בבלוג ומעדיפים לקבל תוכנית עבודה מקצועית לקידום הקריירה. כזו שמותאמת אליכם בצורה הכי נכונה ותאפשר לכם להוציא את המשאבים שלכם במקומות שהכי נכונים לכם, אתם מוזמנים תמיד לדבר איתי. זה בדיוק מה שאני עושה עם לא מעט ארגוני תרבות ומוסיקאים.

לקריאה נוספת: כיצד תכשלו כמוסיקאים. חלק א: חכו לאביר על הסוס הלבן – מנהל אומנים

לקריאה נוספת: כיצד תכשלו כמוסיקאים. חלק ב: תהיו פרפקציוניסטים

בהצלחה!

Comments

 1. מה לגבי הפקת קליפ? היום ערוץ 24 זה כבר לא ממש ערוץ מוזיקה , אלא אם כן אתה בז'אנר הים תיכוני

   

  • הפקת קליפ יכולה להיות החלטה גורלית. מצד אחד – עולה הרבה. מצד שני- אם הוא נעשה מעולה – יש לו פוטנציאל לעשות פלאים לקידומך.
   היוםכולם – מגישי תוכניות ברדיו, מנהלי פסטיבלים, פרומוטרים וכו' – בודקים מה חדש ביוטיוב ובפייסבוק. קליפים, או בהרחבה – תמונות זזות – מושכות הכי הרבה תשומת לב. בוודאי הרבה יותר מטקסטים.
    

   שווה לקרוא מה שכתבתי בפוסט הזה: http://wp.me/p3LNDX-te

   יש כמה הרכבים ואומנים שעשו את האימפאקט הראשוני דרך הפקת מעולה + וידאו מצוינים וזכירים. לאו דווקא מהז'אנר הימתיכוני. ר' למשל – אסתר רדא

   בקיצור – ממליץ בחום, רק אל תפשוט את הרגל…

    

 2. מצטרף לדברי שי

 3.   ברק,

  כדאי לפרט את סוגי ההשקעות הנחוצים, אופן חלוקת ה'תקציב', סדרי עדיפויות, ,בקיצור לפתח את הנושא

  • הי שי,

   קשה לפרט את סוגי ההשקעה – כי זו שאלה השונה מהרכב אחד לשני, ובוודא מסגנון מוסיקה אחד למשנהו. כך למשל יש סגנונות מוסיקה שהשקעה חשובה היא הקלטת והפצת סינגל, ולאחרים – זה ממש בזבוז. או הפקת קליפ יוטיוב מושקע וכו'. 

   זה גם שונה בהתאם להתפתחות ההרכב. יש כאלה ששווה להם להשקיע ביח"צ, ויש כאלה ששווה לשמור את השקעת היח"צ לזמן אחר ולהשקיע את הכסף באיסוף מיילים לרשימת דיוור מפותחת, ואחרים – באיש מכירות מוכשר.

   כמה דברים כלליים:

   חשוב שכל אומן ישים X% מהכנסתו הצפויה בשנה הקרובה ממוסיקה לטובת קידום הקריירה שלו (בהתחלה ה-X יותר קרוב ל-20-25% ואח"כ יירד לכיוון ה-10%)

   חשוב שכל אומן יקדיש מינימום של שעתיים-שלוש ביום לקידום הקריירה ולשיווק המוסיקה שלו.

   חשוב שלכל אומן בלי יוצא מן הכלל יהיה – אתר מושקע ואיכותי, ערוץ יוטיוב איכותי ורשימת דיוור + ניוזלטר חודשי. עדיף גם דף אומן פעיל בפייסבוק. 

Speak Your Mind

*

3 × three =

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.