יחסינו לאן: איך לפרק להקה ולהישאר חברים

מה עושים כשלחברי הלהקה יש סדרי עדיפויות שונים וכבר לא רואים באותה הדרך את התנהלות הלהקה? האם הדרך היחידה היא לשבור את הכלים? זה הזמן לפרק להקה? מה האלטרנטיבות האחרות? ואם אין מנוס וצריכים לפרק או להחליף חברים – איך לעשות את זה עם מינימום משקעים.

**

זה תמיד מתחיל מאהבה משותפת למוסיקה. פשוט נהניתם להיפגש ולנגן יחד. חברים שגם מנגנים. עם הזמן זה התפתח. המוסיקה נהייתה יותר ויותר טייט ומיוחדת, וגם התגובות של הקהל שמגיע לשמוע אתכם בהופעות הן מצוינות.

יחסינו לאן: איך לפרק להקה ולהישאר חברים

התחלתם להרגיש שזהו זה. עם המוסיקה הזו ועם הלהקה הזו, אתם יכולים לפרוץ קדימה ולהתקדם.

אתם כמובן יודעים, שכדי להתקדם לשלב הבא אתם חייבים להתחיל להתייחס ללהקה כאל ביזנס,  ולהתחיל להשקיע בצורה רצינית גם בחזרות סדירות וגם בקידום של הלהקה, כולל כמובן הרבה עבודה שחורה של מיילים לבוקינג, בשיווק וייחצון המוסיקה, הקמת אתר, עבודה ברשתות חברתיות, רשימת תפוצה, ועוד ועוד. הרבה זמן ולא מעט כסף.

ואתם מוכנים לזה. מוכנים להתמסר לחלום הזה. מוכנים להשקיע את הזמן והכסף והאנרגיה הדרושים כדי לקחת את הדבר המצוין הזה שיש לכם ביד ולהגיע איתו לכמה שיותר אנשים.

וזה מלהיב אבל גם מפחיד. אבל אתם יודעים, שעכשיו זה בדיוק הזמן לשנס מותניים, להשקיע את כל מה שיש לכם ולהתחיל לעבוד קשה ומפוקס להגשמת החלום שלכם.

אתם כמובן משתפים בתחושה ובנכונות הזו שלכם את שאר החברים ללהקה, כדי שכולם ביחד יתגייסו להגשמת החלום המשותף הזה.

ואז זה נוחת עליכם.

מסתבר לכם שאתם לבד בהתלהבות ובמחויבות הזו.

החברים שלכם ללהקה ממש לא איתכם. מבחינתם, תנו להם לעשות את מה שהם אוהבים – לנגן –  ותעזבו אותם בשקט עם כל החזון הזה של קידום הלהקה. הם בלהקה בשביל הכיף, בשביל המוסיקה, בשביל החברים. תחביב. לא בשביל עבודה מאומצת ומסודרת על כל מה שמסביב.

לפרק להקה: חלק מחברי הלהקה רואים בלהקה תחביב

או אולי הם היו אתכם בהתחלה בחלומות ובהתלהבות של הפריצה הגדולה, אבל סדרי העדיפויות שלהם השתנו, וכרגע הם לא יכולים או לא רוצים, להשקיע את הזמן והכסף הנדרש כדי להקפיץ את הלהקה שלכם קדימה.
אולי יש להם כבר עבודה מסודרת, שלא מאפשרת להם את החלום שהיה פעם משותף, לטורים בחו"ל. או בת זוג רצינית או אפילו ילדים, ואת הכסף והזמן החופשי הם רוצים להשקיע שם, ולא בניהול אקסלים של מועדונים. מבחינתם הם התקדמו בחיים ואתם נשארתם תקועים בחלום.

או אולי החלום להצליח נשאר אותו חלום גם בשבילם, אבל הם הפסיקו להאמין שאפשר להגשים אותו עם הלהקה, והם רוצים כעת לפרוץ לבד ושם הם רוצים להשקיע את הזמן והכסף שלהם.

אם נתמצת:

עבורם הלהקה היא תחביב. חוג למבוגרים בשעות הפנאי. האנג ערב עם חברים פעם בשבוע-שבועיים.

עבורכם הלהקה המקצוע. כרטיס הטיסה להגשמת החלומות.
 

לקריאה נוספת: האם המוסיקה שלכם היא תחביב או עסק?

 

הדחף הראשוני – לפרק להקה

כשיש חיכוכים ואי הבנות בלהקה, ובטח כשיש תחושות קשות על החברים שלא משתתפים בנטל, יש מוסיקאים רבים שמתחילים לחשוב שזה הזמן לשקול פירוק או החלפת חברים.

וזה הרבה פעמים מאוד מפחיד. כי התחושה היא שכל מה שיצרתם יחד, כל הזמן והאנרגיות שהשקעתם – יירדו לטמיון, ואיתם גם החברויות שמאוד חשובות לכם.

אז ראשית כל, לא צריך לפחד מפירוק. חשוב שתדעו שלמרות שיש אמת בפחדים שלכם, אפשר גם לפרק להקה בצורה אחרת, כזו שלא תהרוס הכל – את המוסיקה ואת החברויות.

שנית, לא כל כך מהר! חשוב לבדוק את האופציות האחרות לפני שמפרקים את החבילה.

 

האפשרויות העומדות בפניכם


1.  ליישר קו עם התחביבאים

ליישר קו עם התחביבאים

במקרים רבים, התוצאה של הבדלי מטרות בין חברי הלהקה היא הליכה על המכנה המשותף הנמוך ביותר: הכפפת הרצון שלכם, לרצונם של התחביבאים. ויתור על החלום של ההצלחה והמימוש העצמי, והכל כדי לא לגרום לפיצוץ בלהקה שתוביל להתפרקות ולריב בין חברים.

זה יכול לעבוד? לפעמים כן. לרוב לא. בטח לא לאורך זמן.

זה יעבוד רק בתנאים הבאים, אחרת זה יביא לפירוק הלהקה בפיצוץ לא מבוקר:

1.  שתצליחו לחיות בשלום עם הכניעה שלכם. עם הויתור על החלום הגדול שלכם.

2.  שלא תפתחו עוינות כלפי החברים-התחביבאים, ותאשימו אותם בגזילת החלום שלכם.  

 

2.  לקחת את כל העבודה על עצמכם

איך לפרק להקה ולהישאר חברים: לקחת את כל העבודה על עצמכם

אתם, שרוצים מאוד להצליח ולהתקדם, תיקחו על עצמכם את כל נטל עבודת קידום הלהקה.  האחרים, עבורם הלהקה היא תחביב, יבואו רק לחזרות ולהופעות.

זה יכול לעבוד? יש להקות רבות שככה זה בדיוק עובד אצלם. אבל בתנאים הבאים, אחרת זה יביא לפירוק הלהקה בפיצוץ:

1.  אם תצליחו להתמודד לאורך זמן עם המצב הזה, בהם אתם מושקעים כל כולכם בקידום הלהקה ואחרים באים רק לנגן, בלי שיצטברו אצלכם מרירות וכעסים.

2.  שהתחביבאים יבינו שהם כבר לא שותפים בעלי זכויות מלאות בלהקה. חלוקת הזכויות והתמלוגים כבר לא תהיה חלוקה שיוויונית, כי מי שלוקח על עצמו את הסיכונים צריך לקבל את התגמול על כך – אם וכאשר יהיה תגמול.

את ההסכמה הזו, אגב, חשוב להעלות על כתב כמה שיותר מהר, בזמן שכולם ביחסים טובים ושההצלחה עוד רחוקה. להסכמות בעל פה מהסוג הזה יש נטייה להישכח ברגע שהלהקה תתחיל להצליח.

 

3.  להתפרק או להחליף חברי להקה

איך לפרק להקה ולהישאר בחיים

למוסיקאים רבים יש פחד גדול לפרק להקה או מפרישת חברים מייסדים מהלהקה. זהו פחד מאוד מובן. הוא נובע גם בגלל הפחד שהפירוק יביא לפיצוץ בין חברים טובים, שאתם לא רוצים להפסיד, וגם בגלל הפחד שתאבדו את הלהקה שהפכה עבורכם לבית שני. תאבדו את הסאונד הייחודי שפיתחתם במהלך השנים וגם האוירה החברית המיוחדת שיש לכם כעת בלהקה.

הפחד הזה, מביא מוסיקאים רבים, לוותר על דרך הפירוק וללכת על האופציות הקודמות שמניתי  (לקחת את כל העבודה על עצמם או לוותר לתחביבאים) מתוך תקווה, שדברים יסתדרו איכשהו בעתיד, גם אם אלה תקוות שוא.

פירוק אינה מילה גסה. הפחד מהפירוק לא צריך לגרום לכם להישאר במקום ובסיטואציה שאינה נכונה לכם.

אבל לפני שאתם בוחרים בדרך של לפרק להקה, יהיה נכון לבדוק את אפשרות שינוי הסטטוס בתוך הלהקה עצמה.

לקריאה נוספת: תיאום ציפיות: אם לא תחליפו עכשיו חברים בהרכב שלכם תשנאו את עצמכם אחר כך

 

הדרכים למנוע פירוק להקה במצב של סדרי עדיפויות שונים בין החברים

הדרכים למנוע פירוק להקה במצב של סדרי עדיפויות שונים בין החברים

גם במקרים בהם לחברי הלהקה השונים יש סדרי עדיפויות שונים, ואתם לא רואים עין בעין את הכיוון של הלהקה, עדיין נכון לא לפרק להקה מייד ולשבור ישר את הכלים, אלא חשוב שתעשו מאמץ לראות אולי בכל זאת אפשר למצוא דרך שתאפשר את המשך קיום הלהקה.

והכל בלי רמיסת חלומותיו וכבודו של אף אחד מחברי הלהקה.
 

הידברות, כנות, כבוד-הדדי

כדי שיקרה תהליך כזה, אתם חייבים לעשות שימוש במילות המפתח: הידברות, כנות, כבוד-הדדי. כל אחד מחברי הלהקה חייב להציף את התחושות שלו, כולל התחושות הרעות.

קיימו מפגשי להקה ונסו להבין איך כל אחד רואה את החזון שלו ללהקה ואת המקום שלו בלהקה.  הקשיבו לחברים שלכם בלי שיפוטיות, מתוך הבנה שלגיטימי שלאנשים שונים יהיו סדרי עדיפויות שונים לחיים, ולגיטימי לאדם לשנות את סדרי העדיפויות שלו במהלך הזמן. זכרו שמי שעשה זאת, לא עשה את זה במטרה לדפוק אתכם ואת החלום שלכם.

מצד שני, אל תסתירו את המשמעויות שנובעות מבחינתכם, אם דברים לא ישתנו.

עצם הצפת המחלוקות והחיכוכים וההידברות הישירה יכולה להביא לתהליך בריא.          

נסו לראות אם תוכלו להגיע להסכמות על מטרות משותפות ללהקה, כאלה שיהיו מקובלות על כולם, ושלא ירגישו לאף אחד מהחברים התפשרות גדולה מידי.

נסו להבין מה הסיבות להימנעות של חברי הלהקה מלשאת בנטל. אולי מדובר במטלות שהם פשוט לא מסוגלים/שונאים לעשות, ואפשר יהיה להטיל עליהן מטלות אחרות שחשובות לקידום הלהקה.  

אם המתח גדול מכדי לקיים דיאלוג פתוח וכן ביניכם, השתמשו בשירותיו של גורם חיצוני, בין אם חבר משותף עליו כולכם סומכים ובין אם יועץ אסטרטגי (כמוני).

יעניין אתכם לקרוא: 4 דברים שאתם חייבים לעשות לפני שתתחילו לבנות קריירה מוזיקלית

 

איך נפרדים ונשארים חברים

איך נפרדים ונשארים חברים

אבל לפעמים, אין מנוס מקבלת ההחלטה האמיצה של הפרדת כוחות. לפעמים אי אפשר לגשר על הפערים בין בעלי החזון לתחביבאים. למרות החברות והמסע המשותף שעשיתם עד כה וההתאמה המוסיקלית.

זה הזמן להיפרד, ועם מינימום של רגשות טינה, למרות הסיטואציה הלא-פשוטה.

גם כאן מילות המפתח הן 

הידברות, כנות וכבוד-הדדי.

נסו למצוא את נוסחת ההיפרדות הנכונה לכולם. אל תשכחו את התקופה הארוכה הטובה שלכם יחד רק בגלל המתח העכשווי. כבדו את העובדה שלכל אחד סדרי עדיפויות אחרים בחיים.

גם בסיטואציה הזו, אם המתח גדול מכדי לקיים דיאלוג פתוח וכן ביניכם, השתמשו בשירותיו של גורם חיצוני, בין אם חבר משותף עליו כולכם סומכים ובין אם יועץ אסטרטגי.

עירכו רשימה של כל הנכסים שצברתם כלהקה: שם הלהקה והמוניטין שלה, הקלטות, מאסטרים, וכו'

עירכו רשימה של כל ההתחייבויות שלכם: הופעות וטורים שכבר התחייבתם עליהם, חובות לבעלי מקצוע ונותני שירותים וכו'.

עירכו הסכם שסוגר את כל הפינות האלה – נכסים והתחייבויות – מי זכאי להשתמש בשם הלהקה בהמשך, חלוקת תמלוגים, זכויות במאסטר, זכויות יוצרים, הופעות ותורים שכבר התחייבתם עליהם, חובות כספיים וכו'.

וצאו כל אחד לדרככם החדשה.

בהצלחה!

Speak Your Mind

*

1 + 9 =

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.