קרטיס איימי Curtis Amy

קרטיס איימי

קרטיס איימי Curtis Amy 1927-2002

פלייליסט ספוטיפיי: https://sptfy.com/NyKP

קרטיס איימי נולד ביוסטון טקסס בשנת 1927. הוא החל לנגן קלרינט כבר כשהיה בן 4. בגיל 18 הוא גויס לצבא ארה"ב, ושם החל לנגן גם בסקסופון טנור. אחרי שסיים את שירותו הצבאי למד לתואר ראשון במגמת מוזיקה בקנטקי. אחרי שקיבל את התואר, הוא לימד מוזיקה בבית ספר תיכון בטנסי וניגן ברחבי המיד-ווסט.

בשנת 1955, בגיל 28קרטיס איימי עבר ללוס אנג'לס. בלוס אנג'לס החל להופיע בסצינת הג'אז והמוזיקה השחורה המקומית.
למרות שרוב שנותיו חייו כמוזיקאי, עשה קרטיס איימי מחוץ למדינת הולדתו – טקסס, הוא לחלוטין נכנס לקטגוריה הכ"כ מיוחדת של "Texas Tenors", האופייני כ"כ לרבים מהסקסופוניסטים שהגיעו מהמדינה הגדולה הזו: צליל גדול, קשוח ובלוזי ללא ויברטו, עם הזעקה הטקסנית האופיינית לכל הטנורים הטקסנים: מאורנט קוב ועד לדייויד "פאטהד" ניומן, מאילינוי ג'אקט ועד לבוקר ארווין.

באחת מהופעותיו במועדון בלוס אנג'לס נכח בעלי הלייבל Pacific Jazz Records דיק בוק. בוק שמע, התלהב, והחתים אותו ללייבל.

האלבום הראשון של קרטיס איימי שיצא בשנת 1960 בפסיפיק ג'אז היה The Blues Message. איימי הוביל את האלבום יחד עם נגן האורגן פול בריאנט, שהיה, כמו איימי, אחד מהקבועים בסצינת מועדוני הג'אז הלוס אנג'לסית של אותם הימים. האלבום הבלוזי שנוצר מהמפגש בין איימי לבריאנט, נשמע כמו המוזיקה שנוגנה במועדונים השחורים בל.א. באותם הימים: צליל חלקלק ובלוזי של ההאמונד המשולב בצליל הטנור הזועק של קרטיס איימי. אל ההרכב באלבום הצטרף גם נגן טרומבון השסתומים רוי ברוסטר.
הנגנים, שנפגשו לראשונה באולפן לצורך הקלטת האלבום, כנראה הרגישו חיבור מיוחד, כי הם המשיכו לנגן יחד במועדונים עוד חודשים אחרי סשן ההקלטה. הם אפילו היו ללהקת הבית במועדון  Dynamite Jackson's.
לבסוף השניים אף הקליטו אלבום נוסף לפסיפיק ג'אז – בלוזי אף הוא, בשם Meetin' Here.

שני אלבומים אלה, היו הראשונים מבין 6 אלבומים שקרטיס איימי הקליט בין השנים 1960 ו-1963 ללייבל פסיפיק ג'אז.
אחרי שני המפגשים מלאי הבלוז והסול עם פול בריאנט, יתר ארבעת האלבומים של איימי היו יותר הארדבופיים בטבעם, עם נגני בופ ככרמל ג'ונס, ויק פלדמן ובובי האצ'רסון. עם האחרון איימי הקליט שני אלבומים מצוינים, וביניהם אלבום מעולה בהופעה חיה בשם Tippin' On Through.

אבל גולת הכותרת של אלבומיו של קרטיס איימי, ואחד מאלבומי ההארדבופ הטובים בכלל, היה האלבום Katanga! אותו הקליט איימי יחד עם החצוצרן המסתורי בעל סיפור חיים טרגי, שמיעט להקליט וזו היתה הקלטתו האחרונה –  Dupre Bolton. באלבום זה החל איימי גם לנגן בסקסופון הסופרן.

בזמן אמת, בשנת 1963, איש כמעט לא התייחס לאלבום. אולי בגלל ריבוי האלבומים המשובחים שיצאו באותה השנה, ואולי בגלל שתקשורת הג'אז כמעט והתעלמה מכל מה שקורה מחוץ לניו יורק (לא הרבה השתנה מאז מבחינה זו), והחוף המערבי היה מרוחק מהתודעה ומתשומת הלב
.
מלבד ששת אלבומיו כמנהיג בפסיפיק ג'אז, איימי גם ניגן והקליט כסיידמן באותו הלייבל במספר אלבומי ביג בנד – של ג'ראלד ווילסון ושל אונזי מת'יוס.
 
אחרי קטנגה! שסיכם 6 אלבומים ב-4 שנים בלייבל פסיפיק ג'אז, קרטיס איימי הקליט רק עוד 2 אלבומי ג'אז עד מותו – האחד בשנת 1966 והשני בשנת 1994.
בשנת 1966 הקליט איימי בלייבל Verve את Mustang
ואז, כמעט שלושים שנה אח"כ, הקליט איימי בשנת 1994 אלבום מצוין בשם Peace For Love
אבל גם במקרה הזה, גורלו של איימי בעולם הג'אז לא שפר עליו, וחברת התקליטים שהקליטה את האלבום החליטה שלא להוציא אותו.
האלבום ראה אור רק עשור אחרי הקלטות, בשנת 2004, שנתיים לאחר מותו של קרטיס איימי.

אז לאן נעלם קרטיס איימי באותן 30 שנים בהן נעלם מסצינת הג'אז?
הוא לא באמת נעלם.
במשך כל אותן השנים, איימי לא הפסיק לעבוד כמוזיקאי. הוא ניגן בביג בנדס והיה אומן אולפנים – הקליט מוזיקה לסרטים ולסדרות טלויזיה שנוצרו בהוליווד.
בשנות ה-60, איימי התחתן עם הזמרת המצוינת מרי קלייטון. כשמרי הצטרפה ל Raelettes של ריי צ'ארלס (הריילטס היו להקת בנות שהיו זמרות הליווי של ריי צ'ארלס), איימי הצטרף גם הוא לריי צ'ארלס ושימש כמנהל המוזיקלי של התזמורת במשך שלוש שנים.
כשלהקת הדלתותThe Doors  החליטו "ללכת" על הצליל התזמורתי העשיר באלבומם The Soft Parade הם גייסו את איימי. זהו איימי בכבודו ובעצמו, המנגן את סולו הסקסופון המפורסם ב– Touch Me 

איימי גם השתתף בהקלטת באלבום המיתולוגי של קרול קינג Tapestry. זהו סקסופון הסופרן שלו ב It's Too Late האלמותי, והחליל שלו נועל את השיר So Far Away.

קרטיס איימי נפטר מסרטן הלבלב בשנת 2002.

למרות שלא שש להיקרא "טקסס טנור" או נגן של "ווסט קוסט ג'אז", הוא היה טקסס טנור שניגן בסצינת הג'אז של החוף המערבי.
והוא גם היה סקסופוניסט נפלא