ראיון עם קרטיס פולר, חלק ב'

ראיון עם קרטיס פולר חלק שני טרומבון ג'אז דיזי גילספי ווינטון מרסליס קולטרייןקרטיס פולר הוא אגדת ג'אז אמיתית, והוא אחד מהמוסיקאים החיים הנערצים עלי ביותר.

הנה החלק השני (ואחרון) ובו קרטיס פולר משוחח על תפקידו של הטרומבון בג'אז המודרני, על הסיבה שהוא חב לדיזי גילספי את חייו, עלהקשר בין הומור לטרומבון והביקורת שלו על הג'אז בימים אלה ועל הבעייתיות שכל הג'אזיסטים לומדים באוניברסיטאות. 
לחצו כאן לחלקו הראשון של הראיון
 

++++

נראה, כאילו לטרומבון תפקיד שולי בלבד בג'אז המודרני

"אתה צודק. בג'אז הישן – דיקסי וכד`, הטרומבון היה כלי חשוב ומרכזי. אך בג'אז המודרני הוא הפך לשולי. החצוצרה והסקסופון הם הכלים הראשיים. למה? לא יודע בדיוק. אולי הסלייד של הטרומבון היה מפחיד אנשים… אולי הצליל של הטרומבון – צליל כמעט אנושי של קול טנור גברי – הפסיק "לדבר" אל האנשים. שים לב שכל הטרומבוניסטים הגדולים לא הנהיגו להקה: ג'יי ג'יי ג'ונסון, אורבי גרין, פרנק רוסולינו, קארל פונטנה. לעומתם, לכל מתופף כמעט היה הרכב משלו – ארט בלייקי, מקס רוץ', שלי מאן במערב ועוד." 

"הפעם הראשונה אולי שבה הטרומבון נכנס באופן קבוע להרכב ג'אז היה בהרכב הג'אזטט בשנת 1960, שם אני הייתי הטרומבוניסט הראשון, ושנה אח"כ, ארט בלייקי הוסיף אותי לג'אז מסנג'רז שלו ככלי הנשיפה השלישי. אבל גם בהרכבים האלה, תמיד הטרומבון היה כלי הנשיפה השלישי."

בין השנים 1957 ו-1962 הקליט קרטיס פולר 19 אלבומים משלו וניגן באינספור אלבומי ג`אז אחרים. ב-44 השנים שלאחר מכן הקליט קרטיס פולר רק 8 אלבומים כמוביל ההרכב. 

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=dfmAP5wgSzA]

יש לך קשר מיוחד לדיזי גילספי, החצוצרן הדגול

"דיזי גיספי היה בשבילי השראה גדולה. אולי ההשראה הגדולה מכולם. אני חייב לו המון. אולי את חיי."

"במחצית השנייה של שנות ה-60 ניו יורק השתנתה. המוסיקה שלי כבר לא הייתה פופולארית. כולם ניגנו "בחוץ" או בהרכבים עם אורגן וגיטרה. מיילס הפסיק לנגן וגם מונק הפסיק לנגן. בירדלנד נסגר ועוד מועדוני ג'אז נסגרו. אח"כ מיילס חזר, אבל המוסיקה שלו הייתה כבר ג'אז-רוק. מונק לא חזר לנגן. טריין נפטר, כל החברים שלי – המשפחה שלי – נפטרו. לא הייתה לי ברירה. הפסקתי לנגן והתחלתי לעבוד בעבודה "רגילה". אלה היו שנים מאוד קשות. מאוד מדכאות בשבילי."

"דיזי שמע שהפסקתי לנגן והוא החליט שאני חייב לחזור לנגן. באותה תקופה (שנת 1980-1981 ב.ו.) דיזי היה עורך סיבובי הופעות בעולם מטעם משרד החוץ האמריקאי בראש הרכב אולסטארז גדול בשם Dizzy Gillespie`s Dream Team. כשדיזי שב מסיבוב הופעות כזה, הוא הגיע בעצמו למעסיק שלי וביקש ממנו אישית שישחרר אותי לסיבוב ההופעות הבא. דיזי היה אז כמעט גיבור לאומי ולמעסיק שלי לא הייתה ברירה אלא להסכים… דיזי לקח אותי לסיבוב הופעות עולמי בן 6 שבועות. לא הרכב האולסטארז הרגיל, רק אני והוא בפרונטליין. זו הייתה התקופה הכי טובה בחיי. אח"כ הג`אזטט התאחדו וניגנתי עם גולסון ופארמר 10 שנים נוספות. במו ידיו, דיזי החזיר לי את שמחת החיים ואת הרצון לנגן."

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=JqMGUsk-bfc]

האם יש לדעתך הבדלים בין הג'אז היום לג'אז בתקופת הזוהר שלו?

"נדמה לי שהמוסיקאים היום הרבה פחות נהנים לנגן לעומת הזמנים ההם. בעבר, הדבר הכי חשוב למוסיקאי היה שיהיה לו כיף, שיעשה חיים על הבמה. הייתה אז גם חברות אמיתית בין הנגנים – על הבמה ומחוצה לה. נדמה לי שהיום הכל זה ביזנס, פחות חברויות, פחות חשוב ה Great Time."

זה קשור גם לטעמי בכך שווינטון מרסליס הפך לפופולרי סגנון מוסיקה שהוא פחות סווינגי ויותר מתבסס על טכניקה ווירטואוזיות. בזמנו היה חשוב לנגנים הצליל של הכלי שלהם. אני למשל, מנגן בטרומבון שלי כאילו הוא חלק מהגוף שלי. אני מנגן בו בדיוק כמו דיבור. אני לא מדבר בפלצט – לכן אני לא מנגן פלצט, כי זה לא האני האמיתי שלי. 
לטעמי, המוסיקה שמנגנים היום היא מוסיקה פחות אורגנית, פחות המשך ישיר לצליל האנושי של הנגנים. החבר`ה הצעירים מנגנים ארפז`ים מהירים וכתובים מראש. הטכניקה מאוד חשובה להם. הסווינג – הרבה פחות."

"זה קשור גם לעובדה שרוב המוסיקאים הצעירים לומדים ג'אז באוניברסיטאות ובקולג`ים.חשוב ללמוד, אבל חשוב לדעת ממי ללמוד. איפה המורים שלהם ניגנו? האם כל מה שיש למורים הן דיפלומות תלויות על הקיר? מי נותן לחבר'ה הצעירים הללו את התשתית של המוסיקה – איך לעשות סווינג? איך לנגן בלוז? נדמה לי שזו אחת הבעיות הגדולות של הג'אז היום."

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=tGnlKAsDVss]


לסיום, זה רק נדמה לי, או שהטרומבוניסטים הם עם עם המון הומור?

"אתה צודק. אם אין לך הומור – אתה לא יכול להיות טרומבוניסט. הטבע של הכלי הוא הומוריסטי. הוא יכול להישמע הומוריסטי, הוא נראה מצחיק, ואתה יודע מה? אתה חייב המון הומור כדי להתמודד עם העובדה שאתה מנגן בכלי מאוד לא פופולארי…"

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=LrjymCd_K4U]

 

 

ראיון עם קרטיס פולר חלק שני טרומבון ג'אז דיזי גילספי ווינטון מרסליס קולטריין

Speak Your Mind

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.