4 טעויות עסקיות גדולות שמוזיקאים עושים ושיכשילו אתכם בעולם המוזיקה

בעולם המוזיקה יש אינספור מקומות בהם אתם יכולים לעשות טעויות עסקיות. במהלך כמעט 6 שנות פעילותו של הבלוג הזה ניסיתי ללמד אתכם איך תזהו את המוקשים האלה ואיך תימנעו מהם.

כל הטעויות האלה הן בנות תיקון. לרוב, בהשקעה סבירה.

אבל יש 4 טעויות עסקיות גדולות שמוזיקאים רבים עושים. טעויות עסקיות אלה יכולות להכשיל אתכם לחלוטין ולמנוע מכם הצלחה בעולם המוזיקה של היום: 

 

טעות עסקית גדולה #1: לבזבז כסף על הדברים הלא נכונים

 טעויות עסקיות גדולות שמוזיקאים עושים ושיכולים להכשיל אתכם בעולם המוזיקה

לא מעט פעמים מוזיקאים אמרו לי משהו כמו:

"אני רוצה לעבוד איתך, אבל הוצאתי את כל הכסף על הקלטת האלבום"

או

"השקעתי את כל מה שהיה לי באלבום, כי רציתי שייצא מושלם, וכעת אני רוצה שהמוזיקה שלי תגיע לכמה שיותר אנשים – אבל בחינם/כמעט בלי כסף. תוכל לעזור לי?"

אם יש לכם קהל מעריצים, שמחכה למוזיקה שלכם, שירים מוכנים שרק מחכים שתכנסו לאולפן ההקלטות ותוכנית עבודה מוכנה איך למנף את האלבום שלכם באמצעות יח"צ/קידום ממומן/הופעות – סבבה. לכו על זה. תשקיעו את הכסף שלכם בהקלטות.

מצידי תשלמו גם לרביעיית כלי מיתר במקום סינתי, תמקססו מחדש את כל ההקלטות שלכם ותעבדו גם עם המפיקים המוזיקליים הכי יקרים בישראל.

אבל אם אין לכם מושג איך המוזיקה שלכם תגיע אח"כ לאנשים "הנכונים" (אלה שיש סיכוי גבוה יותר שיאהבו אותה"), או אם אתם לא ממש חשבתם מה תעשו באלבום ברגע שהוא יהיה ביד שלכם – כנראה שלהשקיע את כל הכסף שלכם בהקלטת האלבום הוא לא הדרך הכי נבונה.

אני לא אומר, שבהכרח אתם צריכים לעבוד את יועץ עסקי ושיווקי כמוני. כזה שיתכנן יחד אתכם את הדרך הכי נכונה לכם להשקיע את המשאבים שלכם. אבל לפני שאתם מתחילים להשקיע את כל מה שיש לכם בהקלטות, אתם חייבים לעצור רגע ולשאול את עצמכם:

"מה הדבר שהכי יקדם אותי עכשיו בקריירה המוזיקלית? מה תוקע אותי? מה הכי יעזור לי להגשים את מטרותיי?"

◄ אם אתם לא הגדרתם לעצמכם במדויק מה היעדים הספציפיים, שאתם רוצים להשיג בשנה-שנתיים הקרובות, או אתם לא יודעים איפה נכון לכם להשקיע – ביח"צ בקידום ממומן  וכו' – קחו יועץ עסקי ושיווקי כמוני.

◄ אם אתם שרים באנגלית ורוצים להצליח בחו"ל, אבל מרגישים שהמבטא שלכם יתקע אתכם – קחו לעצמכם מישהו שיעבור איתכם על שיפור הדיקציה.

◄ אם הקול שלכם לא מספיק טוב – קחו לעצמכם מורה פיתוח קול

◄ אם אין לכם מושג איך לעשות קידום ממומן ברשתות חברתיות וביוטיוב – קחו לעצמכם קורס בתחום.

מוזיקאים יקרים: אתם הבוס בניהול הקריירה המוזיקלית שלכם

אתם – ולא אף אחד אחר – חייבים לקחת אחריות על ניהול הקריירה שלכם ועל הדרך הנכונה להשקיע את המשאבים המוגבלים שלכם כדי לקדם אותה.

אולי יעניין אתכם לקרוא: כיצד תכשלו כמוסיקאים. חלק ה: תמשיכו לבזבז את הכסף שלכם על הדברים הלא נכונים

 

טעות עסקית גדולה #2: להשקיע אנרגיה וזמן בבניית צוות מוקדם מידי

מיילים וטלפונים שאני מקבל ללא הרף עוסקים בשאלות כמו "אתה מוכן לנהל אותי?", "אני צריך מנהל/בוקינג/יח"צ (מחקו את המיותר) – תוכל לעזור לי למצוא מישהו כזה?"

זו תופעה נפוצה. מוזיקאים רבים מידי משוכנעים, כי בלי צוות וייצוג הם לא יתקדמו לשום מקום. התוצאה היא ספירלה, שמובילה מוזיקאים לאבדון:

מוזיקאים רבים מידי משקיעים זמן ואנרגיה רבים מידי בחיפוש אחר מנהל ו/או איש בוקינג  ◄◄ המוזיקאים לא משקיעים את הזמן והאנרגיה האלה על בוקינג ועל יצירת קשר עם מעריצים ומעריצים פוטנציאליים ◄◄ מה שגורם לקריירה שלהם לדשדש במקום ◄◄ מה שגורם למנהלים ולאנשי בוקינג לא לרצות לעבוד איתם. כי מי ירצה לעבוד עם מוזיקאי שלא מראה שום התקדמות, כשיש מוזיקאים רבים אחרים אחרים שכן מתקדמים וכן ודוחפים את עצמם קדימה ◄◄ מה שגורם לעוד דשדוש במקום שזה בעצם נסיעה לאחור לעומת כל המוזיקאים האחרים שכן מתקדמים – לבד או עם הצוות שלהם ◄◄ הסוף.

מוזיקאים יקרים: עשו את האבחנה בין "לא רוצים" לבין "לא יודעים" לבין "אין לנו זמן"

◄ אם אתם לא רוצים להתעסק בענייני הביזנס של המוזיקה – ניהול, כספים, בוקינג וכו' – תעשו לעצמכם וליתר המוזיקאים טובה – ופשוט תעזבו את המקצוע. תעשו את זה כתחביב בשעות הפנאי.  אתם גם לא תצליחו בתעשיית המוזיקה של היום וגם על הדרך אתם תפריעו לחברים שלכם להתקדם.

◄ אם אתם לא יודעים איך עושים בוקינג בצורה נכונה, או איך לתכנן את התקציב שלכם, או איך לקבוע לעצמכם יעדים ומטרות, או איך להגיע לקהל הפוטנציאלי שלכם וכו': לכו ללמוד. תשקיעו את המשאבים בקורס טוב או ביועץ טוב.

◄ אם אין לכם מספיק זמן לעשות את כל המטלות האדמיניסטרטיביות שאתם צריכים לעשות כדי לקיים ולקדם את העסק שלכם – שיכרו מישהו לכמה שעות בשבוע שיעזור לכם בזה. אפילו 5 שעות בשבוע זו התחלה טובה. ככל שהעבודה שתגדירו לעוזר שלכם תהיה יותר פשוטה וטכנית, העלות תהיה נמוכה יותר. בוודאי זול משמעותית מעלות מנהל או איש בוקינג בעל ניסיון. ככה תפנו לעצמכם זמן לנושאים היותר מורכבים של ניהול עסק או הנושאים שאתם חייבים להתעסק איתם.

לקריאה נוספת: כיצד תכשלו כמוסיקאים. חלק א: חכו לאביר על הסוס הלבן – מנהל אומנים

 

טעות עסקית גדולה #3: ללכת עם העדר

כשאני מסתכל על המוזיקאים החדשים, אני מרגיש שהם נעים כעדר, אחרי הטרנד החם הבא.

◄ יח"צ עצמאי? יאללה עכשיו כולם עושים יח"צ עצמאי (כולל ירידות על היחצנים המקצועיים)

◄ קידום ממומן בפייסבוק? יאללה כולם הולכים לעשות קורס בנושא

◄ עריכת וידאו? נו ודאי! הרי כולם חייבים להפיק וידאוקליפים

◄ אינסטגרם? ברור! כולם עוברים לשם. למה? כי כולם עוברים לשם.

◄ מודעות יוטיוב? אין ספק! זה הדבר הנכון לעשות ושיישרפו הרשתות החברתיות!

◄ הופעות סלון? כן! זה הדבר הבא! כולם רצים לוובינר בנושא

בכל דקה וחצי בערך מופיעה איזה Buzz Word חדשה בתעשיית המוזיקה, וכל עדר המוזיקאים דוהר לכיוונה. כאילו בקצה מחכה לכם המתכון המדויק של ההצלחה.

מוזיקאים יקרים: עצרו לרגע וחשבו על הצרכים שלכם

נתקו את עצמכם מדהרת העדר, תפסיקו לבדוק מה חברים שלכם עושים וחישבו: מה הדבר שהכי נכון לי ללמוד עכשיו? בלי לעצור שניה ולחשוב: האם זה מתאים לי? למוזיקה שלי? לקהל שלי?

וזה מביא אותי לטעות העסקית האחרונה:

 

טעות עסקית גדולה #4: לשבת על הר המידע במקום לפעול

4 טעויות עסקיות גדולות שמוזיקאים עושים ושיכולים להכשיל אתכם בעולם המוזיקה

לפני קצת פחות משש שנים פתחתי את הבלוג שלי – BarakMusic המדריך למוזיקאי העצמאי. פתחתי אותו כי ראיתי שיש מחסור אדיר בידע על תעשיית המוזיקה ועל דרכי ההתנהלות הנכונים בעולם הזה למוזיקאים עצמאיים. עבור מוזיקאים עצמאיים אז, כל הצד של הביזנס במוזיקה שלהם וכל נושא ניהול הקריירה המוזיקאית היה נעלם אחד גדול.

הבורות הזו בכל הנושאים האלה, פגעה מאוד במוזיקאים רבים ועיכבה, ולפעמים אף חיסלה, את הקריירה שלהם.

היום המצב השתנה.

מוזיקאים רבים מודעים לחשיבות ניהול הקריירה המוזיקלית כעסק. רבים מודעים לחשיבות התקשורת עם הקהל באונליין ובאופליין על מנת שהמוזיקה שלהם תגיע לאנשים ותיגע באנשים. רבים גם מודעים לחשיבות יצירת קשר מתמשך עם אנשי תעשייה.

מה שהיום פוגע מאוד במוזיקאים רבים ומאיים גם לחסל את הקריירות שלהם, כבר אינו הבורות, אלא מה שאני מכנה "הר המידע".

מוזיקאים רבים משקיעים היום חלק גדול מזמנם כדי ללמוד נושאים רבים שיכולים לקדם אותם בתעשיית המוזיקה. אממה, כמו שסיפרתי לכם בחלק הקודם – כל רגע "נולד" טרנד חדש בעולם המוזיקה, והמוזיקאים מרגישים שהם חייבים ללמוד גם אותו, אחרת – הם לא יצליחו.  

התוצאה: במקום להתחיל לפעול, במקום להיכנס למומנטום של עשייה, מוזיקאים רבים נשארים תקועים בשלב הלימוד. הם לומדים עוד ועוד ועוד נושאים ש"חשוב" שילמדו, אבל התוצאה היא מזיקה לא פחות מהבורות שהיתה נחלת המוזיקאים שלפני מספר שנים: אי התקדמות במקום מומנטום של עשייה.

והיתקעות במקום משמעותו בעולם שלנו היא אחת: נסיגה לאחור לכיוון חיסול הקריירה.

מוזיקאים יקרים: תתחילו לעבוד! 

חשוב ללמוד ולהשתלם, במיוחד בעולם המוזיקה שמשתנה כל הזמן ומהר. אבל לעולם לא על חשבון העשייה ויצירת המומנטום של פעילות.

אם תנסו ללמוד את כל מה שצריך כדי לא לעשות טעויות עסקיות – לא תתקדמו לעולם. טעויות תמיד תעשו, ככה לומדים וככה מתקדמים. העניין הוא ללמוד מטעויות, תוך כדי תנועה.

אולי יעניין אתכם גם: 9 טעויות שכל להקה צעירה עושה

 

לסיכום:

4 טעויות עסקיות גדולות שמוזיקאים עושים ושיכולים להכשיל אתכם בעולם המוזיקה:

1.  לבזבז כסף על הדברים הלא נכונים

2.  להשקיע אנרגיה וזמן בבניית צוות מוקדם מידי

3.  ללכת עם העדר

4.  לשבת על הר המידע במקום לפעול

 

בהצלחה!

 

 

 

Comments

  1. דן גורליק says

    מדויק מאוד.
    הכל במיינדסט של המוזיקאים.
    אם משנים את התפיסה משנים את המציאות והכל הופך להרבה יותר פשוט.

  2. מלך! 

Speak Your Mind

*

20 + one =

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.