אז במה עוסק הבלוג הזה?

הבלוג הזה מכיל עצות מעשיות העוסקות בקידום מוסיקאים: לקידום הקריירה שלכם – המוסיקאים העצמאים. הטיפים והכלים המעשיים שהבלוג הזה יעניק לכם, יעזרו לכם להתקדם לעבר מטרות העל שלכם: להתפרנס בכבוד מהמוסיקה שלכם, להגדיל את הקהל שלכם ולהופיע על במות חשובות בארץ ובעולם.

במהלך שנות עבודתי בתעשיית המוסיקה הכרתי לא מעט מוסיקאים מצוינים המנגנים מוסיקה מעולה. רוב המוסיקאים שהכרתי הם מוסיקאים עצמאים שאין להם מנהל אישי וגב של לייבל, המספק שירותי שיווק, מכירות, יח"צ, פרסום ובוקינג. סביר להניח שאתם גם כזה:  מוסיקאים עצמאים המנהלים את העסק שלהם – המוסיקה שלהם – בעצמם.

למרות זאת, לרוב המוסיקאים שפגשתי, אין מושג איך לנהל את העסק. כמות הפעמים ששמעתי משפטים כמו "אני יודע איך לעשות מוסיקה לא איך לשווק", או "אם אמשיך ליצור מוסיקה מצוינת, בסוף יגלו אותי", או "מה שאני צריך זה מנהל כי אני לא יודע לעשות את זה בעצמי" משתווה לכמות חקייני קולטריין.  

אז הנה כמה עובדות:

  • יש לכם עסק. למדו לנהל אותו או שתכשלו. אתם מנהלים עסק עצמאי ולכן אתם חייבים ללמוד לנהל ולשווק אותו כמו שצריך. אחרת אתם יכולים את הבסטה. בזה אגב אתם לא שונים ממליוני עסקים קטנים אחרים בעולם. כולם מציעים שירותים ומוצרים שונים – תיקוני נעליים, אספרסו, שירותי עריכת דין, וכן – גם שירותי ומוצרי מוסיקה. כולם גם יודעים שאם לא ינהלו את העסק שלהם ולא ישווקו אותו כראוי – הם לא יוכלו להמשיך לעבוד.
  • אתם יכולים לעשות זאת. אם עורכי דין, בסטיונרים, מסז'יסטים, מרפאים בעיסוק וכו' לומדים איך לנהל ואיך לשווק את העסק שלה – גם אתם יכולים. זה לא קשה. 
  • אתם הבוסים. יש רק אדם אחד שיכול לקדם את העסק שלכם בצורה הטובה ביותר – אתם. זה בסדר ואפילו חכם לשכור שירותים של יועצים שונים לעסק, כמו רו"ח, יועץ שיווקי ועסקי, איש מכירות וכו' – אבל אתם תמיד צריכים להיות הבוס של עסקי המוסיקה שלכם ולא אף אחד אחר.
  • בלי קידום קריירה בצורה אקטיבית תמשיכו לשיר למגירה. יש מאות ואלפי מוסיקאים מצוינים, והסיכוי שמישהו דווקא יגלה אתכם אם לא תעבדו חזק לקידום העסק שלכם, למיצובו, מיתוגו ובידולו משאר המוסיקאים, קרוב לאפס.
  • בתי הספר למוסיקה עדיין לא מספקים כלים מתאימים. נכון, לא למדתם קורסים בשיווק מוסיקה ובניהול עסקי המוסיקה בבתי הספר היוקרתיים בהם למדת מוסיקה. זה מלמד רק על הבעייתיות של בתי הספר ועל כך שהם לא באמת מכינים את בוגריהם לחיים האמיתיים כמוסיקאים, לא על חשיבות הנושא. זה יקרה ובקרוב. מילה שלי.

במהלך השנים ייעצתי וליוויתי עסקית עשרות מוסיקאים, הרכבים ועמותות בנושאי עסקי המוסיקה – מדרכי הרשמה לפסטיבלים ועד גיוס תקציבים, משיווק ברשתות חברתיות ועד בניית פרס קיטים טובים. תמיד אחרי פגישות ייעוץ  כאלה, היו המוסיקאים אומרים לי: "אתה חייב לכתוב על זה בלוג". אז הנה אני כותב.

אשמח לתגובות, הערות, הארות ותובנות על המתפרסם באתר הזה. אין רק דרך נכונה אחת לשווק או לנהל עסק.